Jaki projektor do interaktywnej tablicy multimedialnej?

Projektory multimedialne współpracujące z tablicami interaktywnymi zyskują na popularności w edukacji i biznesie. Wielofunkcyjność i wygoda ich użytkowania powoduje, że coraz częściej placówki oświatowe, szkoleniowe i biznesowe decydują się na zakup tych urządzeń. Podpowiemy, jak wybrać projektor do interaktywnej tablicy multimedialnej i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Projektory do tablic interaktywnych powinny być urządzeniami o krótkiej ogniskowej. To ważne, gdyż wyświetlanie obrazu nie będzie wówczas zakłócane przez osoby obsługujące urządzenie lub wypowiadające się na temat prezentacji.

Najlepszy projektor do tablicy multimedialnej będzie posiadał:

  • Krótką ogniskową – projektor taki może być usytuowany na przykład 0,5-1,5 metra od tablicy multimedialnej. Zazwyczaj wiesza się go pod sufitem. Jego użytkowanie jest wygodne, choć obraz może być czasami zakłócany przez uczestników prezentacji.
  • Ogniskową o minimalnej długości – takie urządzenie można ustawić tuż pod lub tuż nad tablicą. Projektor tego typu jest poręczny i wielofunkcyjny. Rzuca obraz bezpośrednio na tablicę z odległości zaledwie kilku centymetrów. To pozwala na jeszcze efektywniejsze wykorzystywanie jego potencjału w edukacji i biznesie. Osoby biorące udział w spotkaniu, prezentacji lub lekcji mają możliwość swobodnego poruszania się po pomieszczeniu oraz nieograniczonego korzystania z tablicy interaktywnej, nie zakłócając przy tym wyświetlanego obrazu.

Montaż projektora do tablicy interaktywnej nie różni się w zasadzie od montażu innego typu projektorów. Odległość od tablicy należy dobrać do parametrów urządzenia i wielkości pomieszczenia.

  • Projektory o krótkiej ogniskowej montuje się najczęściej do sufitu lub ściany w odległości kilkudziesięciu lub kilkuset centymetrów od tablicy. W sprzedaży są dostępne specjalne uchwyty montażowe, które ułatwiają to zadanie. Projektor tego typu można również ustawić na odpowiedniej wysokości, bez trwałego przykręcania. Należy tylko zadbać o stabilizację urządzenia.
  • Projektory o ultra krótkiej ogniskowej można ustawić tuż pod tablicą multimedialną. To rozwiązanie sprawdzi się nawet w ciasnych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na zachowanie większych odległości pomiędzy projektorem a tablicą.

Jaki projektor wybrać do tablicy interaktywnej?

Wiele zależy od dostępnego budżetu. Jeśli środki są wystarczające, warto sięgnąć po urządzenie z wyższej półki, które z pewnością posłuży dłużej, jeśli liczy się przede wszystkim cena, warto poszukać promocyjnych ofert.

Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu projektora do tablicy interaktywnej do szkoły lub firmy:

  • Technologia wyświetlania obrazu – najczęściej spotykane projektory to DLP oraz LCD. Projektory DLP generują żywy i dobrze skontrastowany obraz, znakomicie oddają czerń, ale ich mankamentem jest możliwość tworzenia się efektu tęczy na wyświetlanym obrazie. Projektory LCD dają zazwyczaj jaśniejszy obraz o dobrym odwzorowaniu kolorów. Mankamentem jest słabszy kontrast oraz gorsze odwzorowanie czerni.
  • Rozdzielczość – najlepszym wyborem będzie projektor full HD, ale rozdzielczość na poziomie WXGA (1280 x 800, czyli 16:10) będzie zadowalająca do zastosowania z tablicą interaktywną.
  • Jasność – jest wyrażana w lumenach. Jaśniejsze projektory będą lepiej sprawdzały się w przestrzeni słabiej zacienionej.
  • Żywotność lampy – kolejna istotna kwestia, która decyduje o tym, jak długo projektor będzie funkcjonował. By przedłużyć żywotność lampy w projektorze, można oddawać ją do okresowego czyszczenia. W miarę możliwości, warto również wykorzystywać funkcję ECO, o ile dany projektor ją posiada. Wówczas lampa nie działa z pełną mocą, co zmniejsza zużycie energii oraz wpływa korzystnie na zużywanie się samej lampy.
  • Złącza i funkcje dodatkowe – projektor powinien być wyposażony w złącza VGA i HDMI. Wygodny w użytkowaniu będzie projektor, który posiada wejścia USB, czytnik kart SD oraz Wi-Fi.

Projektor do tablicy interaktywnej w szkole lub firmie może oferować obraz o standardowej rozdzielczości lub szerokokątny. Projektor szerokokątny będzie lepiej współpracował z panoramicznym laptopem.

Wybór projektora do tablicy interaktywnej powinien uwzględniać jak najlepszą jakość urządzenia. Warto sięgać po projektory markowe i sprawdzone, które mają szansę posłużyć użytkownikom o wiele dłużej od tańszych odpowiedników. Projektory w biznesie i edukacji są niezmiernie często używane, co powoduje, że muszą mieć żywotną lampę oraz obudowę z trwałego materiału.