Oprogramowanie – kluczowa funkcjonalność tablicy i monitora interaktywnego

Planując zakup tablicy interaktywnej bądź monitora interaktywnego niestety zbyt często koncentrujemy się głównie na parametrach technicznych. Zwracamy uwagę na technologię wykonania, dodatkowe wyposażenie, ilość punktów dotyku oraz szereg mniej lub bardziej istotnych parametrów, które podpowiadają nam producenci sprzętu, aby zawęzić nasz wybór do ich produktów. Jednakże z punktu widzenia codziennego użytku, optymalnego wykorzystania możliwości naszego urządzenia, wygody i efektywności prowadzenia zajęć najbardziej kluczowe jest oprogramowanie, które powinno być integralnym składnikiem zestawu interaktywnego.

Przy czym, na co należy zwrócić szczególną uwagę: nie może to być jakiekolwiek oprogramowanie. Powinno to być oprogramowanie uznanych na świecie producentów, których wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu rozwiązań dla edukacji daje produkt najlepszej jakości i funkcjonalności. Jest intuicyjne i nie wymaga od nauczyciela żmudnego poznawania jego możliwości.

Co jest ważne w codziennej pracy z uczniami?

Na przykład możliwość przygotowania i dostarczania interaktywnych i atrakcyjnych treści do wykorzystania podczas standardowych lekcji lub realizowania wspólnych projektów uczniów. Łatwość eksponowania treści w formie prezentacji multimedialnej, czy praca na innych dokumentach i aplikacjach. Angażowanie wszystkich uczniów w zajęcia poprzez łączne wykorzystywanie urządzeń mobilnych lub komputerów oraz monitora czy tablicy interaktywnej. Przesyłanie materiałów z monitora do urządzeń uczniów i odwrotnie. Zadawanie pytań, przeprowadzanie testów, zlecanie zadań do kreatywnego opracowywania i wspólne omawianie na forum wyników pracy uczestników

Reasumując: nawet najlepsza tablica interaktywna czy monitor dotykowy bez dobrego oprogramowania lub z oprogramowaniem posiadającym niewielki wachlarz możliwości czyni te rozwiązania zupełnie niefunkcjonalnymi i nie pozwala na wykorzystanie w pełni drzemiącego w nich potencjału. To takie właśnie urządzenia często można spotkać w salach lekcyjnych, powieszone bezużytecznie, praktycznie nie używane.

W uzupełnieniu powyższych informacji dotyczących funkcjonalności oprogramowania nie należy zapominać o jeszcze jednym istotnym aspekcie: ważności oprogramowania, czyli jak długo możemy legalnie i bez dodatkowych kosztów użytkować licencję. Najlepsi producenci oferują licencję dożywotnią, czyli taką, która nie będzie narażała użytkownika (w tym przypadku szkoły) na dodatkowe koszty w trakcie użytkowania zakupionego sprzętu.